Неделава судења за „Таргет – Тврдина“ и за „Труст“

//

Судењето за споениот предмет „Таргет – Тврдина“ за незаконското прислушување и за
уништување на опремата од прислушувањето е закажано за 17 јануари.
Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан
Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, како и
поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директорот
на УБК Сашо Мијалков и шефот на неговиот кабинет Тони Јакимовски.
Судијката Ленка Давиткова на последното очиште оцени дека не се исполнети законските
препоставки за одржување на главната расправа и затоа го одложи судењето. (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Иванов до четврток треба да го потпише указот за Законот за јазиците

Следна статија

Столтенберг: Конвенција на ОН нема да го спаси светот од нуклеарно оружје

Најново од Вести