Столтенберг: Конвенција на ОН нема да го спаси светот од нуклеарно оружје

//

Новата конвенција на ОН за целосна забрана на нуклеарното оружје нема да го спаси светот од таквиот вид оружје, предупреди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

На конференција за безбедносни прашања во Шведска, Столтенберг нагласи дека таквиот процес бара период на „болно разоружување“ – нешто што таквиот меѓународен договор не може да го гарантира.

Тој сепак додаде дека НАТО генерално ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје.Пораката на генералниот секретар на Алијансата беше јасно насочена кон шведската Влада, која е поделена околу тоа дали да ја потпише конвенцијата. (Прочитајте го целиот напис овде)

Претходна статија

Неделава судења за „Таргет – Тврдина“ и за „Труст“

Следна статија

Борко: Ние не сме репрезентација која може да калкулира, со сите сили на победа против Црна Гора

Најново од Вести