Неколку клучеви за Русија и избегнувањето на западните санкции

//

Пишува: Кирил Илиев, уредник за меѓународна политика во Dividend.bg

Од почетокот на руската инвазија на Украина, Европа распореди невиден арсенал економски санкции против Москва во обид да ја ослабне нејзината економија и да го принуди Владимир Путин да го развиори белото знаме.

Во следните неколку месеци, кога ќе стапат на сила забраните за извоз, Русија ќе почне да доживува „глад“ за забранети стоки, кои се од суштинско значење за нејзината домашна економија и нејзините вооружени сили. Кремљ, исто така, ќе сака да ги пополни своите воени каси со приходи од продажба на производите, кои сега се под санкции, како јаглен, гас и нафта па се до кавијар и други производи специфични за Русија. Тоа значи дека Москва порано или подоцна ќе почне да ги крши санкциите во обид да ја намали нивната сила.

Кон што цели Москва?

Откако Русија го анектираше Крим во 2014 година, што го предизвика првиот бран санкции, Русија работи на зголемување на својата автономна економска независност, но автономијата не е можна во сите области. Сепак, полесно е да направите свои Мекдоналдс и Старбакс отколку да произведувате микрочипови, на пример.

Ова значи дека Русија ќе има потреба од знаење за западната технологија и машини бидејќи санкциите влијаат на снабдувањето. Овие производи се од витално значење и за воени и за цивилни цели и за поддршката на извозот на нафта и гас во земји како Индија каде што тие не се забранети.

На Русија и требаат чипови, полупроводнички компоненти и неколку клучни суровини како што е литиумот за да продолжи со производство на системи за оружје и електрични батерии потребни за воена употреба. Без овие софистицирани залихи, потенцијалот на руската воена индустрија значително ќе биде ослабен.

Кои се опциите на Русија? Договор „ала Кајсери“…

Москва најверојатно ќе се обиде да ги увезе стоките со ограничувања преку нови трговски патишта, користејќи софистицирани методи за да ја избегне или заобиколи западната контрола. Списокот на земји кои се сметаат за потенцијални слаби точки за спроведување и почитување на санкциите е разновиден, а Путин ќе најде спремни партнери во Европа и пошироко.

Сега на западноалбанските греачи сега им стана јасно дека Турција, која ужива привилегиран пристап до пазарот на ЕУ преку царинската унија, не е усогласена со санкциите на ЕУ на начин како што се Швајцарија и Норвешка.

Затоа, не треба да се чудиме ако наскоро го видиме Ердоган како се пазари со Путин како да е на пазарот во Кајсери. Тоа веќе го видовме кога Финска и Шведска требаше да бидат ослободени за преговори за членство во НАТО. Едноставно, Ердоган е навикнат да глуми, и можете да бидете сигурни дека ќе го искористи максимумот од овие политички пазарења.

Европски пукнатини

На 3 јуни, земјите од ЕУ се согласија да ги блокираат испораките на руска нафта во ЕУ до крајот на оваа година, што значи дека отчукува часовникот Русија да го преуреди извозот на нафта.

Москва би можела да бара најлесни контроли на извозот во ЕУ. Тоа е затоа што во рамките на блокот, секоја земја има свои национални обичаи и прописи за санкции, така што некои јурисдикции се поблаги од другите.

Земјите од ЕУ во минатото не беа толку строги за избегнувањето на санкциите . На пример, откако Сименс и испорача гасни турбини на Русија во 2015 и 2016 година кои завршија на Крим, имаше истрага за неколку вработени во Сименс, но немаше јавно објавување на заклучоците од истрагата.

Еден од триковите што често се користат е трансферот од брод на брод, каде што, на пример, руски брод во меѓународни води истоварува нафта на втор танкер, кој потоа се закотвува на пристаниште на ЕУ и означува дека нафтата доаѓа од несанкционирана земја. Друга суптилност е поврзана со тоа што бродовите ги исклучуваат своите уреди за следење на локацијата за да ја сокријат нивната активност. Оваа практика, која е легална, нагло се зголеми, кога се во прашање руските танкери, по инвазијата на Украина. Човек да се запраша од кои причини.

Ерменската карта

Пред Русија има уште еден корисен потег. Евроазиската економска унија (ЕАЕУ), во која членува Русија. Членството во истата значи дека нема пречки за увозот на Русија од другите членки на ЕАЕУ. Другите членки се Ерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан.

Меѓу овие земји, Ерменија е единствената која има трговски договор со западна институција. Конкретно, нејзиниот договор за партнерство со Европската унија (СЕПА) стапи на сила пред нешто повеќе од една година. Бидејќи СЕПА ги намалува трговските бариери за услугите и трговските стоки, како и го поедноставува процесот на добивање лиценци, Ерменија е најсоодветната членка на Евроазиската унија, која може да и помогне на Русија да ги заобиколи санкциите.

Главно како резултат на СЕПА, надворешната трговија на Ерменија со земјите на ЕУ порасна за речиси една четвртина во 2021 година во споредба со 2020 година на 1,6 милијарди долари, што претставува нешто помалку од една петтина од вкупниот трговски промет на Ерменија во 2021 година. На овој начин се создаваат поволни услови за Ерменија да стане мост кон Европа не само за Русија, туку и за Иран, земји кои се предмет на меѓународни санкции. Долгорочната и тешка економска, како и воена зависност на Ерменија од Русија сугерира дека тоа би го направила за Русија. Во спротивно, ќе мора да се снаоѓа во мочуриштето на Нагорно-Карабах против Азербејџан.

Како Русија може да има корист од ова?

Од воведувањето на санкциите против Русија, Ерменија стана претпочитана дестинација за Русите кои сакаат да ги преселат своите бизниси, особено во секторот на информатичката технологија. Владата на Пашинјан ги олеснува сите регистрациски, бирократски и станбени прашања поврзани со преместувањето на руските претпријатија во Ерменија. Тие вложуваат максимални напори да ги привлечат нивните сопственици во Ерменија. Тие дури објавија водич за руските бизниси кој опфаќа сè, од физичко преместување до трансфер на криптовалути, од изнајмување станови до влез на домашни миленици.

Во минатото, поради својата поволна географска локација, Ерменија ги поддржуваше операциите на Иран за перење пари и го олесни неговиот пристап до меѓународниот финансиски систем. Сега е во добра позиција да го стори истото за Русија и тоа го прави отворено, без да го крие тој факт. Ерменија стана не само „мост“ за Иран, туку и „прозорец“ за Русија, помагајќи им на двете земји да ги заобиколат санкциите. Ваквото однесување на Ерменија започна пред една деценија со Иран и сега значително се шири не само во корист на Иран, туку и, а можеби уште подлабоко, во корист на Русија.

Што можеш да направиш?

Прекршувањето на санкциите против Русија би требало да се смета за кривично дело за да им олесни на владите на ЕУ да ги запленат имотите на компаниите и поединците кои ги избегнуваат или заобиколуваат правилата. Исто така, неопходно е да се олесни координацијата на царинските системи низ западниот блок. Со оглед на сложената меѓународна ситуација, мора да се бараат механизми за работењето на Европол, Фронтекс и Евројуст. Потребен е поголем мониторинг и на слабите врски како Србија и Унгарија.

Претходна статија

Јотова: Нема да дозволиме хероите на бугарскиот народ да бидат поделени

Следна статија

Градот Сопот- центар на бугарштината

Најново од Анализи & Коментари