Непрооден патот преку Галичица

/

Поради снежен намет, патот преку Галичица е непрооден, информираа попладнево од Националниот парк „Галичица“.

На одлуката за затворање на овој патен правец реагираа планинарите и љубителите на природата од Охрид и регионот, туристите, но и општините Ресен и Охрид, потенцираат од Националниот парк „Галичица“.Инаку, од утринава вистинска снежна идила се повисоките планински места низ цела Македонија. Снег има и на Маврово, Попова Шапка, Ниже Поле, Пониква, Крушево, а и на планинските превои Стража, Плетвар, Буково.

Претходна статија

МЗ: Во скринингот за коронавирус опфатени се 364 основни и 109 средни училишта

Следна статија

Бугарското МНР со позиција за уништените бугарски воени гробишта кај кавадаречко

Најново од Вести