|

Нетанјаху до републиканските сенатори: „Војната во Газа ќе продолжи“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им рече на американските републикански сенатори дека Израел ќе продолжи со напорите да ја победи палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа, изјавија сенаторите откако Нетанјаху им се обрати.

„Тој ќе го направи она што рече дека ќе го направи“, рече сенаторот Џим Риш, според Ројтерс.

Тој додаде дека Нетанјаху се осврнал на цивилните жртви и потребата да се испрати поголема помош во Газа.

Риш рече дека Нетанјаху „многу ги поддржува“ плановите за изградба на привремено пристаниште и испорака на помош во Газа по море.

Израелскиот лидер разговараше со републиканците преку видео врска, една недела откако лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер одржа говор во кој остро го критикуваше Нетанјаху како пречка за мирот и повика на нови избори во Израел, наведува агенцијата.

„Побаравме од него информации и добивме информации за војната, ослободувањето на заложниците и напорите да се победи Хамас. Му рековме дека Израел има целосно право да се брани, а тој рече дека токму тоа ќе продолжи да го прави тоа“, рече сенаторот Џон Барасо.

Демократските лидери се борат со поделбите во нивната партија околу хуманитарната катастрофа во Газа пет месеци по војната што започна со нападите на милитантите на Хамас врз Израел на 7 октомври, пишува медиумот.

Портпаролот на Шумер рече дека му понудил на Нетанјаху да разговара и со демократите, но Шумер одбил, велејќи дека разговорите не треба да бидат партиски.

„Длабоко се грижам за Израел и неговата долгорочна иднина. Кога тоа прашање го правите партиско, ја повредувате каузата за помагање на Израел“, им рече Шумер на новинарите.Слични Објави