|

Нов инцидент: Истрелана е ракета врз брод во Црвеното Море

Американски и британски авиони, бродови и подморници нападнаа цели низ Јемен  вечерва како одмазда за нападите на Хутите врз бродови во Црвеното Море, што го прошири регионалниот конфликт предизвикан од израелската војна во Газа. Очевидци ги потврдија експлозиите низ целата земја, велејќи дека целите биле воена база во близина на аеродромот Сана, воена станица во близина на аеродромот Таиз, поморска база во Ходеида и позиции на Хути во провинцијата Хаџа.

„Овие насочени напади се јасна порака дека САД и партнерите нема да толерираат напади врз нашиот народ и да дозволат непријателските сили да ја загрозат слободата на пловидба“, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Хутите поддржани од Иран објавија дека пет борци биле убиени во вкупно 73 воздушни напади и ветија дека ќе се одмаздат и ќе продолжат со нападите врз бродовите за поддршка на Палестинците во нивната борба против Израел.

Американски официјален претставник изјави дека десетина цели биле мета на напади кои не само што биле симболични, туку имале за цел да ги ослабат воените способности на Хутите.

„Ние ангажиравме многу конкретни цели на многу специфични локации со прецизно оружје“, рече официјалниот претставник.

Слични Објави