|

Нов земјотрес во Турција: Потресот се почувствува и во Сирија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во провинцијата Кахраманмарас во југоисточна Турција, соопшти Управата за управување со катастрофи (АФАД).

Според пораката на агенцијата на социјалната мрежа Екс (поранешен Твитер), земјотресите се регистрирани во 10:05 часот по локално време во областа Ѓоксун.

Изворот на земјотресот бил на длабочина од 22,17 километри.

На 6 февруари земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени се случија во провинцијата Кахраманмарас со интервал од девет часа.

Потресот, проследен со стотици последователни потреси, беше почувствуван во 11 провинции во земјата и соседните земји, вклучително и Сирија. Според последните податоци, повеќе од 55.000 луѓе тогаш загинаа во Турција.

Слични Објави