НОВА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ТРАЕЊЕ ОД 14 ДЕНА

//

Вонредната состојба продолжува уште 14 денови, објави на денешната прес конференција претседателот на државава, Стево Пендаровски, одржана по завршување на состанокот на Советот за безбедност.

„Причина за ваквата одлука е потребата од имплементирање на економско-социјалните мерки, за ублажување на последиците од пандемијата“, рече Пендаровски, додавајќи дека одлуката за времетраење на новата вонредна состојба не е поврзано со датум за изборите.

Претходно владата донесе одлука да поднесе барање на состанокот за продолжување на вонредната состојба во траење од 30 дена.

Претходна статија

РУСКОВСКА: СЕ ВОДИ ИСТРАГА ПРОТИВ ДЕН ДОНЧЕВ, НЕМАМ ИНФОРМАЦИИ ДАЛИ Е ВО ЗЕМЈАТА ИЛИ НЕ

Следна статија

АНА ГЛИГОРОВА: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ГОЛЕМИ ПАРТИИ ИМА ПАРТИИ НА ВЛАСТ КОИ ДО СЕГА 30 ГОДИНИ ЈА ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ВЛАСТА

Најново од Вести