НОВАТА БУГАРСКА ТЕХНИЧКА ВЛАДА НА ПРЕМИЕРОТ СТЕФАН ЈАНЕВ ПОЛОЖИ ЗАКЛЕТВА

//

Новата бугарска техничка влада на премиерот Стефан Јанев, назначена од претседателот Румен Радев,  утрово положи свечена заклетва во претседателскиот кабине.

Претседателот Радев подвлече дека пред техничката влада стојат важни задачи.

Владата мора да го ганатира нормалното функционирање на државата, да обезбеди чесни избори, објавувајќи му војна на купувањето гласови. И најважно-да го направи првиот чекор кон зацврстувањето на државноста. Да им даде сигурност на Бугарите дека државата може да се води чесно, транспарентно и одговорно, изјави Радев.





Претходна статија

(ВИДЕО) ТОПАЛОВ: НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ ОТКАЖЕМЕ ОД ИСТОРИСКИОТ ИДЕНТИТЕТ НА БУГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ДО 44-ТА ВО ГРАНИЦИТЕ НА ДЕНЕШНА РСМ

Следна статија

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ДА НЕ ГО ПОТПИШУВА ЗАКОНОТ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ, МОРА ДА СЕ СПРЕЧИ БЕЗЗАКОНИЕТО

Најново од Вести