ОБЕЗГЛАВЕН НАСТАВНИК ВО ФРАНЦИЈА, ПОКАЖУВАЛ КАРИКАТУРИ ОД ПРОРОКОТ МУХАМЕД

Наставник кој неодамна на учениците им покажувал карикатури од пророкот Мухамед е обезглавен пред неговото училиште во предградие на Париз, во како што францускиот претседател го нарече „исламистички терористички напад.“

loading...

Стоејќи близу средното училиште каде учителот бил нападнат, Макрон рече дека „граѓанин е убиен денеска бидејќи бил наставник и бидејќи предавал слобода на изразување.“

Напаѓачот, чиј идентитет не е утврден, бил застрелан од полицијата додека се трудела да го уапси и подоцна починал од повредите, соопшти полицијата.

Француските обвинители за борба против тероризмот изјавија дека убиството го третираат како „убиство поврзано со терористичка организација“ и „злосторничко терористичко здружение“, објави „Ле Монд.“


loading...

Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Радио Слободна Европа