Обвинетата девојка за помагање во убиство на Пино повторно осудена на 19 години затвор

/

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за помагање во извршување на убиството Пинета Секондо – Пино, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје повторно беше осудена на 19 години затвор.

Пресудата во повтореното судење следува откако претходната беше укината од Апелацискиот суд во Скопје и предметот беше вратен на повторно судење.

Пино беше пријавен за исчезнат во декември 2018 година, а по околу 5 месеци неговото тело во распаѓање беше пронајдено во близина на селото Љуботен.

Обвинетиот за извршување на убиството, Али Фуркан, пак, сè уште е во бегство.Кога ја заврши истрагата за случајот, обвинителството тврдеше дека сега осудената со првостепена пресуда, Горѓиевска, го повикала да се сретнат. Кога се сретнале, таа и Пино, заедно со Фуркан, се упатиле по обиколницата во близина на селото Арачиново каде што имало расправија во која момчето било убиено со пушка. Девојката и извршителот, според обвинението, потоа тргнале по патот кон Љуботен и го скриле телото.

Во текот на претходниот судскиот процес, девојката изјави дека не се чувствува винова бидејќи, според неа, таа не направила ништо од тоа што го тврди обвинителството.

Претходна статија

(Видео) Ноев: Бугарија бара од РС Македонија рамноправен третман на македонските Бугари

Следна статија

Скринингот на учениците за присуство на Ковид-19 ќе започне следната седмица

Најново од Вести