ОБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА 7000 ЕВРА КАЗНА ЗА ПОТПАЛУВАЧОТ НА БУГАРСКОТО ЗНАМЕ НА ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ

//

За првообвинетиот во случајот со палењето на бугарското знаме што се случи за време на Вевчанскиот карневал, Јавното обвинителство побара судот да му изрече казна од 7.000 евра.

За останатите двајца обвинети се бараат казни од по 5.000 евра глоба, соопшти Јавното обвинителство. Тие се обвинети за кривично дело

– Повреда на угледот на странска држава од член 181 од Кривичниот законик. Еден од нив го запалил знамето, а останатите двајца го кревале и мавтале со него додека горело.Инаку, Вевчанскиот карневал оваа година се одржа самоиницијативно и покрај забраната за собири поради пандемијата, а имаше и интервенција на полицијата.

Претходна статија

ЗАЕВ НАЈАВИ СРЕДБА СО БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ВЕДНАШ ПО ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА

Следна статија

ДАЛИ ЌЕ ИМА ВИКЕНД ПОЛИЦИСКИ ЧАС? УТРЕ ЌЕ ЗАСЕДАВА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ

Најново од Вести