Одложена седницата на Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент

//

Одложен е состанокот на Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент откако пратеници од редовите на ДПС внесоа предлог за одложување поради фактот што каква и одлука да донесе Комисијата истата ќе биде против уставна, бидејќи Владата е таа што треба да донесе решение за разгледување.
Предлогот за одложување беше поддржан од ГЕРБ, ИТН и партијата Преродба, јавува бугарската агенција Медијапул.

Од ГЕРБ бараат Кирил Петков да предложи на Парламентот проект за решение во однос на тоа прашање. Тошко Јорданов од ИТН изјави дека неговата партија нема да го поддржи така наречениот француски предлог. Според Христо Иванов од Демократска Бугарија, Бугарија ризикува францускиот предлог да не биде на дневен ред ако сега се испушти моментот да не биде поддржан.Претходна статија

Бугарскиот митрополит Гавриил: Нема ништо политичко во нашата одлука за македонската црква

Следна статија

Бугарија ги враќа туристите од Македонија, нуди луксузни одмори по прифатливи цени

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да