ОДЛОЖЕНО ДЕНЕШНОТО РОЧИШТЕ ЗА „ТИТАНИК“

//

аради хируршка интервенција на еден од обвинетите во случајот, денешното рочиште за предметот „Титаник“ се одложи. Следното рочиште е закажано за 31 мај. Одбраната на обвинетиот уште минатата недела до Кривичниот суд доставила медицинска документација.

Во „Титаник“, обвинети се дваесетина лица, меѓу кои и екс премиерот Никола Груевски, екс министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска.

Според обвинението на СЈО тие се гонат за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Претходна статија

АКТЕРОТ О. МИТКОВСКИ ПРАШУВА КОЈ ЌЕ ПОДНЕСЕ ОДГОВОРНОСТ ЗА БРУТАЛНОТО КАСНЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ ВО КУЛТУРАТА

Следна статија

ОХРИЃАНЕЦ ПРИЈАВИЛ ДЕКА БИЛ ФИЗИЧКИ НАПАДНАТ ВО УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да