|

Османи: Шокирани сме од земјотресот во Мароко, искрено сочувство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи изрази сочувство до семејствата на жртвите од катастрофалниот земјотрес што го погоди Мароко.

„Шокирани сме од разорниот земјотрес во Мароко синоќа со стотици жртви. Искрено сочувство до семејствата на жртвите и желби за брзо закрепнување на повредените“, напиша Османи на „Твитер“.

Shocked by the devastating earthquake in #Morocco last night with hundreds of casualties. Sincere condolences to the families of the victims and wishes for a swift recovery to the injured @Marocdiplo_EN

— Bujar Osmani (@Bujar_O) September 9, 2023

Во земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала што го погоди Мароко, загинаа над 600 лица, а повеќе од 300 се повредени.

Слични Објави