|

Сведоштва за разорниот земјотрес во Мароко: „Земјата се тресеше околу 20 секунди, луѓето викаа, сите се плашат да спијат“

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Мароко, при што загинаа над 600 лица.

Уништени се згради, а жителите ги напуштија своите домови.

Бројот на повредени е 329, објавија државните медиуми. Локален функционер претходно изјави дека повеќето од смртните случаи се во планински области кои се тешко достапни.

Монтасир Итри, жител на планинското село Асни во близина на епицентарот, рече дека повеќето од куќите таму се оштетени.

„Нашите соседи се под урнатините и луѓето напорно работат да ги спасат користејќи ги расположливите ресурси во селото“, рече тој.

Понатаму на запад, во близина на Тарудант, учителот Хамид Афкар рече дека побегнал од својата куќа и ги почувствувал последователните потреси.

„Земјата се тресеше околу 20 секунди. Вратата сама се отвораше и затвораше додека јас набрзина слегов од вториот кат“, рече тој.

„Луѓето викаа, сите се плашат да спијат“, раскажа друг сведок на силниот потрес.

Игил, планинска област со мали села, се наоѓа на околу 70 километри југозападно од Маракеш. Земјотресот се случи во петокот нешто по 23 часот.Тоа е најсмртоносниот земјотрес во Мароко по земјотресот во 2004 година кај Ал Хосеима во северните планини Риф, во кој загинаа повеќе од 600 луѓе.

Жителите на Маракеш, најблискиот голем град до епицентарот, изјавија дека некои згради се урнале во стариот град, што е светско наследство на УНЕСКО. Локалната телевизија прикажа слики од срушеното минаре на џамијата со остатоци што лежат врз згмечените автомобили.

Министерството за внатрешни работи повика на смиреност,

Слични Објави