Отфрлено обвинението против Љубе Бошкоски за “Раштански лозја”

/

Хрватска го отфрли обвинението за случајот “Раштански лозја”.

Овој случај е повеќе од една деценија во Пула, а судот го држеше замрзнат бидејќи Бошкоски беше во затвор.

Поранешниот министер истакна дека со оваа пересуда завршува дводеценискиот политички прогон против него.Бошкоски, по министерската функција мина низ неколку судски процеси поради кои речиси десет години беше во затвор.

Половина од затворските години беа во Хаг, половина кај нас за случајот “Кампања” за кој повторно се води судски процес, а Бошкоски докажува дека бил политичка жртва.

Претходна статија

УНХЦР: Повеќе од седум милиони бегалци ја напуштија Украина

Следна статија

Петков ја пофали Генчовска за напредокот во преговорите за европската иднина на Северна Македонија

Најново од Вести