Отстранување на 20% од Уставот, ДУИ и АА очекуваат тоа да се случи кога ќе се отвори Уставот

/

Не се согласуваат за многу работи, но ДУИ и Алијанса за Албанците го делат ставот дека од Уставот треба да се избрише дефиницијата за Албанците како „20%“. Пратеничката од редовите на интегративците, Арта Биљали-Зендели е убедена дека Албанците на Пописот ќе излезат над 25% и дека по објавувањето на резултатите ќе дојде до промена на Уставот, пренесува ТВ 21.

-Верувам дека ќе се постигне компромис доколку резултатите од Пописот бидат прифатливи, и ако имало некој кој го бојкотираше, тие нема да имаат тежина.
-Самата ВМРО…
-Сепак се попишаа. Повикуваа едно време, но потоа се попишаа. Мислам дека ќе се дојде до компромис бидејќи математиката е проста: 74 сме, СДСМ и пратениците Албанци, потребни се уште 6 пратеници. Мислам дека ќе се постигне компромис за да се промени ова.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

Владата и СОНК договорија континуиран дијалог до постигнување заеднички договор

Следна статија

Данска нуди преку НАТО да испрати 800 војници во балтичките земји

Најново од Вести