ПАРЛАМЕНТОТ НА ЧЕШКА ГЛАСАШЕ „ЗА“ ПРИЕМ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

//

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО.

На седницата присуствуваше и претседателот на Владата, Зоран Заев.

Земјите-членки на НАТО на 6 февруари го потпишаа Протоколот за пристапување на Македонија во Алијансата. По ратификацијата на Протоколот во парламентите на сите 29 земји-членки на Алијансата, Македонија и официјално ќе стане полноправна членка.

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ЗАСТАНА ВО ОДБРАНА НА КРИМИНАЛОТ НА КАТИЦА ЈАНЕВА

Следна статија

ПРЕТСТАВИ,ПЕРФОРМАНСИ, КОНЦЕРТИ И РАБОТИЛНИЦИ НА ГОДИНЕШНИОТ МОТ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да