Песков: Русија ќе воведе санкции кон западните земји

/

Русија ќе воведе санкции кон западните земји врз основа на реципроцитет, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека Кремљ бил запознаен со изјавите дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е подготвен да разговара за можната неутралност на Украина, но изјавил дека не може да каже ништо за можните разговори меѓу Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин, пренесоа руските агенции.

Песков рече дека Москва ќе ја анализира понудата на Зеленски, но дека очекувањата на Москва од Киев остануваат непроменети.Извор: Темите

Претходна статија

Кривична за поранешен директор и секретар на охридската болница поради злоупотреба на службената положба

Следна статија

„Нова“: Вучиќ го одбил предлогот на ЕУ за поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да