Кривична за поранешен директор и секретар на охридската болница поради злоупотреба на службената положба

/

Охридската полиција поднесе кривична пријава против Љ.А.(65) и А.Н.(42), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

„Пријавените, во текот на 2016 година, во својство на директор и секретар во Јавната здравствена установа „Општа болница“ во Охрид, на вработен во болницата му издале решение за неплатено отсуство, а потоа донеле незаконито решение со кое претходното решение за неплатено отсуство се става вон сила, за што оштетениот не бил известен. По негово недоаѓање на работа во текот на три последователни работни денови, пријавените донеле одлука со која на оштетениот му го раскинале договорот за вработување“, велат од МВР.

Со ваквите дејствија пријавените го оштетиле фондот на на ЈЗУ„Општа болница“ за износ од 883.648 денари, кој треба да му го исплати на оштетениот со правосилна судска пресуда.

Претходна статија

(Видео) Руската армија преоблечена во украински униформи се движи кон центарот на Киев

Следна статија

Песков: Русија ќе воведе санкции кон западните земји

Најново од Вести