ПОЧИНА РАТКА ДИМИТРОВА

//

Пратеничката од првиот парламентарен состав од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ратка Димитрова и мајка на досегашниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, почина денеска на 80 години, јавува Независен.

Димитрова, која дипломираше на Факултетот за музика во Љубљаана, а потоа магистрираше на Конзерваториумот „Петар Илич Чајковски“ во Москва, по прогласувањето на независноста на државата се вклучи во политиката. Таа беше основач на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ.

Димитрова беше сопруга на Димитар Димитров, истакнат член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за образование и за култура, а потоа и амбасадор во Москва.

Претходна статија

ПУТИН ЈА ПРИЗНА ПОБЕДАТА НА ЛУКАШЕНКО, ГО КРИТИКУВА ОБСЕ

Следна статија

АКО НЕ МОЖЕ ВО ГРЦИЈА, ОДИМЕ ВО АЛБАНИЈА

Најново од Вести