ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ЗА ЌЕРКАТА КОЈА ЈА ЗАДАВИ МАЈКА СИ ВО КАРПОШ

/

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетата 46-годишна жена, по расправија ноќта меѓу 1 и 2 август, при вршење семејно насилство, со насилно задушување ја лишила од живот сопствената 74-годишна мајка.

Проценувајќи дека и натаму постојат околности кои го оправдуваат стравот дека обвинетата ќе се даде во бегство или дека ќе влијае врз сведоци и ќе се обиде да ги уништи трагите од кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и Посебен предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор.

Претходна статија

С. ДУКОВСКИ: ЗДРАВСТВЕНАТА СОСТОЈБА НА БОЈАН ЈОВАНОВСКИ Е МНОГУ ЛОША

Следна статија

ДОНАЛД ТУСК УТРЕ ЌЕ ЈА ПОСЕТИ МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести