|

Подољак: Мировниот предлог на Кина е нереален

Михајло Подољак, виш советник на украинскиот претседател, го отфрли кинескиот предлог за прекин на војната во Украина. Тој тоа го нарече нереално.

„Пекинг не треба да се обложува на агресор кој го прекршил меѓународното право и ќе ја изгуби војната“, напиша Подољак на Твитер.

If you claim to be a global player, you don’t offer an unrealistic plan. You don’t bet on an aggressor who broke intl law and will lose the war. It’s not far-sighted. As someone who plans for decades doesn’t play ” 3-day games.”
China, the “window of opportunity” is not endless

— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) February 25, 2023

Документот од 12 точки на кинеската влада за Украина беше објавен во петокот наутро, на првата годишнина од руската инвазија.

Во него, Пекинг повика на мировни разговори, повикувајќи ги сите страни да избегнат нуклеарна ескалација и да ги прекинат нападите врз цивилите, во изјава која се чини дека се држи до својот став дека Западот го поттикнува конфликтот,пренесе Индекс.хр.

Слични Објави