|

Поранешна блиска соработничка на Трамп ќе се кандидира за претседател на САД

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли ќе се кандидира за претседател на САД на изборите кои ќе се одржат во 2024 година.

Хејли е еден од клучните членови на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, пишува Си-Ен-Ен.

Хејли заработи репутација во Републиканската партија поради нејзиниот пристап кон прашањата на полот и расата.

Таа се истакна и како силен застапник на американските интереси во странство во својство на американски амбасадор во ОН за време на мандатот на претседателот Трамп од 2017 до 2018 година,пренесе Нова.рс.

Слични Објави