|

Позната спортска двојка од Турција загина во земјотресот

Тажни вести пристигнуваат секој час од Турција и Сирија, каде што во разорната серија земјотреси веќе загинаа повеќе од 5.000 луѓе, а бројот на жртви постојано расте.

Трагедијата го зафати и светот на спортот, па под урнатините остана голманот на Малатија, Ахмет Ејуп Туркаслан, како и спортскиот директор на Хатај, Танер Савут.

За среќа, Кристијан Ацу бил извлечен жив, а Барис Башдаш се спасил скокајќи од прозорецот по првиот потрес.

Се бараат и одбојкарите на Хатај, а сега пристигна уште една крајно тажна вест.

Имено, под урнатините се пронајдени телата на одбојкарската брачна двојка Бетул Чобан Чакир и Бедретина Чакира.

Бетул имала 27 години и играла за тимот на Меринос, а нејзиниот сопруг (29 години) исто така бил одбојкар, кој своевремено играл во Халкбанк.

Voleybolcu çift Betül Çoban Çakır ve Bedrettin Çakır’ı kaybettik.

Çakır çiftine Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine sabırlar dileriz.
Tüm camiamızın başı sağ olsun. pic.twitter.com/08PfJry1sG

— Voleybolun Sesi (@voleybolunsesi) February 6, 2023

Оваа информација ја растажи целата турска спортска јавност.Слични Објави