|

ПРИНЦОТ ЧАРЛС ЗАКРЕПНА ОД КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЌЕ НЕ Е ВО ИЗОЛАЦИЈА

Принцот Чарлс закрепна од коронавирусот, пренесува британски „Сан“. Пред неколку недели беше објавено дека 71-годишниот принц се заразил, но симптомите биле благи и тој се чувствувал добро.

„Кларенс хаус потврди дека принцот Чарлс, по консултациите со лекар, веќе не е во самоизолација“, рече портпаролот.

Кралското семејство истакнува дека Чарлс сега е здрав. Неговата сопруга, војвотката од Корнвол, била тестирана и не е заразена, но таа останува во изолација во замокот Балморал.

Од палатата беше објавено дека е невозможно да се знае кој го заразил Чарлс со оглед на неговите многубројни јавни должности во последните неколку недели.

За време на викендот беше објавено дека е заразен и помошникот на кралицата Елизабета, чие име не беше откриено.

Извор: Макфакс

Слични Објави