Приведен поранешниот директор на црногорската управа за недвижности

/

Вишиот суд во Подгорица денеска му одреди притвор на поранешниот директор на Управата за недвижности, Драган Ковачевиќ, потврди независната советничка за односи со јавноста на тој суд, Марија Раковиќ.

– Ковачевиќ дојде на рочиштето, по што Специјалното обвинителство поднесе предлог за притвор, според кој Вишиот суд одлучи и му одреди притвор – рече Раковиќ.

По Ковачевиќ беше распишана меѓународна потерница откако на 24 февруари минатата година избега, откако беше ослободен од притвор каде помина два месеци.

Вишиот суд во Подгорица во март годинава го потврди обвинението против Ковачевиќ и другите обвинети членови на криминалната организација што тој ја формираше за присвојување вредни парцели.

Претходна статија

Ковачевски и Донев денес во Шупли камен на стартот на изградбата на железницата на Коридор 8

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Аферата „Тајни имоти“ води и директно до луѓе од опкружувањето на Оливер Спасовски

Најново од Вести