Проруските власти во Украина тврдат дека големо мнозинство од граѓаните гласале за приклучување кон Русија

/

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги објавија првите резултати од референдумите за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон кон Русија, според кои огромно мнозинство од граѓаните гласале „за“.

Во областа Запорожје со обработени 19 отсто гласови и „за“ се изјасниле 98,19 отсто од гласачите, во Доњецката Република со обработени 16 отсто гласови „за“ гласале 98 отсто.

Во Луганската република обработени се 13 отсто од гласовите, а „за“ се изјасниле 97,82 отсто од гласачите, додека во Херсон со обработени 14 отсто, 96,97 отсто од гласачите гласале за приклучување кон Русија, пренесе Бета.Извор: Zoom. mkПретходна статија

Столтенберг: Референдумите во Украина немаат легитимитет

Следна статија

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

Најново од Вести