Столтенберг: Референдумите во Украина немаат легитимитет

/

Лажните референдуми што ги одржува Русија немаат легитимитет и се грубо кршење на меѓународното право. Овие територии се Украина, напиша генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер.

Тој информира дека разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски и го уверил во непоколебливата поддршка на сојузниците за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Во Кумановско приведен српски државјанин под сомнеж за криумчарње мигранти

Следна статија

Проруските власти во Украина тврдат дека големо мнозинство од граѓаните гласале за приклучување кон Русија

Најново од Вести