ПРВО ЌЕ СЕ ПОЈАВИШ НА ТЕЛЕВИЗИЈА ПА ПОСЛЕ ЌЕ ДОБИЕШ ТЕСТИРАЊЕ

/

По објавата на Сител и шест дена чекање, семејството на Симона Герасимовска конечно е тестирано за присуство на коронавирусот. И кажале дека резултатите ќе може да ги очекува утре. Во меѓувреме, до редакцијата пристигнаа исти или слични примери како на Симона. Граѓани се жалат дека иако пријавиле оти имаат симптми, за да добијат термин за тестирање се чека и по една недела.

-Откако излегов јавно и го кажав мојот проблем видов дека некој презема нешто. Бевме контактирани, дојде екипа, не тестираа. И јас бев приватно контактирана од други луѓе кои се соочуваат со ваков проблем. Апелирам прво до надлежните, да водат малку повеќе грижа за сите лица кои имале контакти со веќе позитивни лица. Да преземаат на време мерки – тестирања. Апелирам и до сите граѓани кои еве, како мене, таков ист или сличен проблем да не се плашат. Слободно да го искажат јавно своето мислење, својот проблем, бидејќи нема ништо страшно тука, вели Симона.Претходна статија

ИЈЗ: ЧАИР РЕКОРДЕР ПО ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС

Следна статија

ГРУБИ: ТОА ШТО ЌЕ ГО НАУМИ ДУИ ЌЕ СЕ ОСТВАРИ

Најново од Вести