Пукање против бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид

//

Непознато лице вечерва пукало со оружје против бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, во РСМ, јавува БГНЕС.

Во инцидентот нема повредени. На лице место има полициски службеници кои ја опишуваат штетата од пукањето. Според неофицијални информации, било пукано со пиштол од автомобил. Траги од пукањето има на ѕидовите во внатрешноста на клубот и на излозите и рекламните табли на клубот. Нападот се случил околу 21:00 часот.

Ова е уште еден инцидент против клубот Цар Борис III во Охрид. Пред само два дена три маскирани лица со камења ги искршија стаклата на влезот на клубот. Малку по официјалното отворање на клубот, маж со тврд предмет ја искрши табелата на која го пишува името на клубот.Ниту една институција, партија или локален лидер од Охрид до денес јавно не го осуди тоа што се случува. Уште повеќе, властите брзо усвоија закон со кој се предвидува клубовите да ги променат имињата во рок од три месеци, во спротивно истите ќе бидат затворени.

Пред три месеци беше опожарена влезната врата на бугарскиот клуб во Битола, а напаѓачот Ламбе Алабаковски беше пуштен на слобода.Претходна статија

Иван Николов: Западните покраини се последната бариера пред српскиот национализам

Следна статија

МНР со најстрога осуда за најновиот напад врз бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид

Најново од Вести