|

Путин нареди делумна мобилизација во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин и се обрати на нацијата во врска со специјалната операција на Русија во Украина и најавените референдуми на неколку региони за присоединување кон Русија.

Пред говорот Путин нареди делумна воена мобилизација Непосредно пред почетокот на говорот на Путин, руската агенција Тасс објави дека Путин наредил делумна воена мобилизација која започнува денеска. Владимир Путин рече дека Русија планира да ја преземе контролата врз Донбас, и дека дава целосна поддршка на референдумите во источните региони на Украина.

-Нагласувам дека се работи за делумна мобилизација. Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември. На Русите кои се мобилизирани ќе им бидат дадени сите поволности и гаранции“, рече Путин и наведе дека мобилизираниот персонал ќе добие и дополнителна обука.

-За да ги заштитиме нашата земја и народ, ги користиме сите средства што ни се на располагање. Во своето обраќање Путин рече дека целта на Западот е „да ја ослабне, подели и уништи Русија“. „Западот му даде директна наредба на Киев да ги наруши сите договори со Русија постигнати за време на преговорите“, рече тој.

„Веќе по почетокот на невладината организација, вклучително и разговорите во Истанбул, претставниците на Киев реагираа многу позитивно на нашите предлози и тие предлози се однесуваа на безбедноста на Русија, на нашите интереси. Очигледно е дека мирното решение не му одговараше на Западот. Откако постигна одредени компромиси, Киев всушност доби директна наредба да ги наруши сите договори. Украина почна уште повеќе да складира оружје“, рече Путин.

Тој посочи дека Западот се впуштил во нуклеарна уцена, употреба на оружје за масовно уништување против Русија.

„Русија, како и досега, ќе ги спречи сите оние кои се стремат да владеат со светот, се закануваат со распаѓање и ропство на државата“. „Сега зборуваат за нуклеарна уцена, нуклеарната централа во Запорожје беше бомбардирана, а имаше најави дека сакаат да користат нуклеарно оружје… Тие што ќе дозволат, ќе ги потсетиме дека и ние имаме нуклеарно оружје, уште помодерно од оние што ги има НАТО „Доколку има закани, ќе ги искористиме сите средства што ни стојат на располагање и не блефирам… Верувам во вашата поддршка“, нагласи претседателот на Русија.

Инаку, во вторникот Луганската Народна Република, Доњецката Народна Република, Херсон и Запорожје објавија дека од 23 до 27 септември ќе одржат референдум за приклучување кон Русија.

Извор: kanal5.com.mkСлични Објави