Радев: Билатералниот протокол не дава доволно гаранции за нашите национални интереси

//

Немаше да го добиеме францускиот предлог, кој е најдобар досега, ако Бугарија не стоеше на позицијата за вето последните два совета за проширување со јасни ставови и аргументи.

Ставот што го споделив е веќе јасен и нашите европски партнери се свесни дека прашањето за зачувувањето на граѓанските права не само што не може да биде билатерално меѓу Бугарија и РСМ, туку треба да се подигне на ниво на ЕУ. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев јавува БГНЕС.

Прашањето за правата на македонските Бугари е веќе во преговарачката рамка. Бугарските политичари да не брзаат да прогласат историска победа, бидејќи промената на Уставот не е победа, туку чекор на патот на интеграцијата. Од содржината на билатералниот протокол зависи вистинската заштита на бугарските интереси, на нашето културно и историско наследство на рехабилитација на жртвите и прекинувањето на процесот на деморализација, додаде Радев.Во моментов, предложениот билатерален протокол со PCM не дава доволна гаранција за заштита на нашите интереси како што се активностите, механизмите, роковите и критериумите. Ги повикувам одговорните институции да ги постават параметрите што недостасуваат во овој билатерален протокол, бидејќи ако не се ажурира, самата преговарачка рамка станува бесмислена, тоа е рамка, рече Радев. Ја повикувам Владата да не се крие позади Народното собрание, тоа е водечката институција и очекуваме истата да донесе јасни и одговорни одлуки, нагласи Радев.

Апелирам до политичарите во РСМ: време е за политичко лидерство и одговорност во име на иднината, бидејќи патот кон Европа е пат напред, а не назад, рече претседателот.

Претходна статија

Борисов: Пратениците на ГЕРБ ќе гласат за „зелено светло“ за РС Македонија и Албанија

Следна статија

Комисијата за надворешни работи на бугарскиот парламент денеска ќе го разгледува „францускиот“ предлог и билатералниот протокол меѓу Скопје и Софија

Најново од Вести