Радев од Берлин: Бугарија мора да интегрира партнери, а не проблеми

//

Неверојатно е како Европа, која се изгради како пример за демократија и против говорот на омраза, е подготвена да ги напушти овие принципи и вредности. Не треба да дозволиме легитимација на македонизмот и на идеологемите од поранешна Југославија и Коминтерна, затоа што тие ќе предизвикаат долгорочни негативни последици врз Европската унија. Како одговорна членка на ЕУ, Бугарија мора да интегрира партнери, а не проблеми во унијата. Ова во Берлин го изјави бугарскиот претседател Румен Радев, јавува БГНЕС.

Бугарија мора да работи на интегрирање на партнери, а не на проблеми, додава бугарскиот претседател.Претходна статија

Соборот на СПЦ со одлука ја врати МПЦ-ОА како автономна црква во рамките на СПЦ

Следна статија

ВМРО-БНД: Не дозволуваме македонистички собири во Софија

Најново од Вести