|

Роднините на израелските заложници се обратија до Советот за безбедност на ОН

Роднините на израелските заложници кои ги држеше палестинската милитантна организација Хамас во Појасот Газа се обратија на специјално свиканиот состанок на Советот за безбедност на ОН во Њујорк.

Меѓу другите на состанокот во четвртокот, Гили Роман, кој е германски државјанин, се потсети на својата снаа Кармел, која беше киднапирана од Кибуц Беери на 7 октомври минатата година.

„Ние малку знаеме за ситуацијата на Кармел“, рече Роман. „Се надеваме дека е жива. Но, не знаеме“.

Израелски проценки: 100 заложници веројатно се живи

Претставниците на Советот за безбедност и неколку други земји-членки на ОН присутни, вклучително и Германија, ветија дека ќе продолжат со напорите за да се обезбеди ослободување на сите заложници.

Хамас и неговите поддржувачи убија околу 1.200 луѓе, вклучувајќи околу 800 цивили, во нападите на 7 октомври. Тие киднапираа и повеќе од 200 жени, мажи и деца.

105 од нив беа ослободени речиси два месеци по договорот меѓу Израел и Хамас.

Судбината на преостанатите заложници е нејасна. Според израелските проценки, околу 100 од нив веројатно се уште се живи.

Слични Објави