|

Русите објавија фотографии: „Ова се терористите, ги идентификувавме“

Двајца мажи вчера се појавија пред судот во Москва. Тие беа обвинети за учество во терористички акт по нападот на концертната сала Крокус Сити, во кој беа убиени 137 лица.

Исламската држава објави снимка од нападот. Новинската агенција „Амак“ на екстремистичката група објави видео од речиси 90 секунди, за кое тврди дека ги прикажува напаѓачите на местото на нападот. Во преводот на арапски се наведува дека „Амак“ прикажува „ексклузивни сцени од крвавиот напад врз христијаните“.

На почетокот може да се забележи како тешко вооружен маж пука со автоматска пушка кон ходникот каде што веќе лежат многу безживотни тела на подот. Камерата потоа се префрла кај еден од терористите, кој со нож прободува лице на подот. Четворицата мажи потоа поминуваат низ напуштен дел од салата. Гласовите на напаѓачите се изобличени.

Според арапскиот превод, едно лице вели: „Убијте ги без милост“ и „Доаѓаме во името на Бога“.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се уапсени 11 лица, меѓу кои и четворицата напаѓачи. Рускиот истражен комитет вчера објави видео на кое се гледа како осомничените со врзани очи ги водат во нивното седиште во Москва.

Двајцата осомничени подоцна се појавија пред судот во Москва. Тие се обвинети за учество во терористички напад, јави агенцијата ТАСС.

Осомничените, идентификувани како Саидакрами Муродали Рачабализода и Далерџон Баротович Мирзоев, се соочуваат со обвиненија за „терористички напад извршен од група поединци и што резултираше со смрт на луѓе“, јави ТАСС.

Судот објави видео на кое се гледа како полицајците со лисици го носат еден од осомничените во судницата, како и фотографии од истиот човек како седи во стаклен кафез за обвинетите. Властите соопштија дека осомничените се странски државјани.

Еден од осомничените беше донесен во судницата со врзани очи. Кога му го извадиле превезот, на окото му била видлива модринка.

Слични Објави