Руската православна црква ги нарече грешници оние кои одбиваат да се вакцинираат

/

Руската православна црква ги осуди денеска луѓето кои одбиваат да се вакцинираат против ковид-19 како грешници и им порача дека ќе мора да се искупуваат до крајот на животот зошто Русија се соочува со уште еден скок на нови инфекции и смртни случаи, јавува Слободен печат.

Црквата ги повика сите свои верници да се вакцинираат откако денеска се регистрирани уште 24.353 нови случаи на ковид-19, од кои 6.557 во Москва, со што вкупниот број на заразени од коронавирусот од почетокот на пандемијата порасна на 5.635.294, пренесува Ројтерс.Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

Меркел: Германија ќе донира три милиони вакцини за Западен Балкан

Следна статија

Мицотакис: Стратешки избор на Грција беше и останува ЕУ перспектива на Западен Балкан

Најново од Вести