Русофилот и антиваксер Јанко Бачев се пожали дека граѓанско здружение му поднело пријава за говор на омраза кон Бугарија и бугарскиот народ

//

Јанко Бачев, лидер на проруската маргинална антиваксерска партија „Единствена Македонија“ преку објава на социјалната мрежа Facebook се пожали дека му е поднесена пријава за говор на омраза кон Бугарија и бугарскиот народ.

Во објавата Бачев пишува дека пријавата му е поднесена од „здружението на бугарите во Македонија ДЕЛО“.

„Наместо ние да ги гониме што тука и во Софија ја бербатат Македонија и Македонците, тие почнаа да не гонат. Здружението на бугарите во Македонија „ДЕЛО“ ми поднесе пријава за говор на омраза за постот кој го гледате на сликата“, пишува Бачев.Потсетуваме дека Здружението „Дело“-Скопје на 21.02.2022 г. во рамките на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација поднесе претставкa против лидерот на „Единствена Македониja“.

Претходна статија

Протести во Албанија: Се бара намалување на цената на горивата

Следна статија

Косово ќе формира работна група за зачленување во НАТО

Најново од Вести