Edward Snowden in Moscow speaking with Brian Williams on Sept. 16, 2019.

САД БАРААТ КОНФИСКАЦИЈА НА ПРИХОДИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА КНИГАТА НА СНОУДЕН

//

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата на неговата книга која беше објавена вчера. Сноуден со објавувањето на тајни документи во 2013 година го откри масовното американско прислушување на комуникации во целиот свет.

Според соопштението, Сноуден ја објавил книгата без претходно да ја достави на преглед, со што ги прекршил договорите потпишани со Националната агенција за безбедност (НСА) и Централната разузнавачка агенција (ЦИА).
Во 20 земји вчера почна продажбата на мемоарите на Едвард Сноуден „Permanent Record“, поранешен вработен во Агенцијата за национална безбедност (НСА) на САД и еден од најпознатите информатори и свиркачи.Во интервјуто за францускиот медиум „Франс Интер“, Сноуден изјави дека заштитата на свиркачите не е „непријателски акт“. Затоа, смета тој, постои можност да се пресели во Франција, каде може да биде под заштита на законот.
Сноуден од 2013 година е во Русија, единствена земја која му даде законски азил откако тој објави информации за програмата за тајно следење креирана од американските тајни служби. Тој побара азил и од поранешниот француски претседател Франсоа Оланд, и од неколку други земји, но единствена реална можност да се скрие од прогонот на Вашингтон е прибежиштето во Русија.

Претходна статија

НОВО РОЧИШТЕ ЗА „МОНСТРУМ“, ЌЕ БИДАТ ПУШТЕНИ БОМБИ ЗА СЛУЧАЈОТ

Следна статија

КАМЧЕВ ВЕРУВА ДЕКА ИМА УШТЕ ЕДЕН ЖИВ СВЕДОК НА УБИСТВОТО НА МОМЧИЊАТА КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО

Најново од Вести