САД И РУСИЈА ПРИВРЕМЕНО ГИ СУСПЕНДИРАА ИНСПЕКЦИИТЕ ПРЕДВИДЕНИ СО СТАРТ-3

/

Извршниот директор на американската Асоцијација за контрола на вооружувањето Дерил Кимбол изјави дека САД и Русија  привремено ги суспендираа блатералните инспекци предвидени со Договорот за намалување на стратешкото нуклеарно оружје (СТАРТ).

„САД и Русија се договорија да ги преинат инспекциите на терен според Новиот договор за за намалување на стратешкото нуклеарно оружје до 1 мај“, посочи Кимбол.Вашингтон и Москва исто така се договорија да го одложат состанокот на Билатералната консултативна комисија поради пандемијата со новиот коронавирус.

Претходна статија

МВР: ТРИ ЛИЦА НЕ ГИ ПОЧИТУВАЛЕ МЕРКИТЕ ЗА ИЗОЛАЦИЈА

Следна статија

МАКПЕТРОЛ АД ГО ОТСТАПИ ХОТЕЛОТ „МАКПЕТРОЛ“ ВО МАВРОВО ЗА ДРЖАВЕН КАРАНТИН

Најново од Вести