САД ИСПРАЌААТ Ф-18 ВО САУДИСКА АРАБИЈА ПОРАДИ ЕСКАЛАЦИЈА НА НАСИЛСТВОТО НА БЛИСКИОТ ИСТОК

/

Централната команда на американското воено воздухопловство (УСАФЦЕНТ) соопшти дека борбени авиони Ф-18 се стационирани во Саудиска Арабија со цел зајакнување на безбедноста и стабилноста во услови на ескалирање на насилството на Блискиот Исток.

Авиони F/ A-18D Hornet оваа недела се распоредени во 378-то воздухопловно експедициско крило во базата „Принц Султан” во Саудиска Арабија, како дел од динамичните активности на силите за подобрување на способноста на Централната команда на САД да спречи агресија и да осигура безбедност и стабилност во зоната на одговорност на ЦЕНТЦОМ“, напиша УСАФЦЕНТ на Твитер.Претходна статија

ПЕНДАРОВСКИ: ВО РЕГИОНОТ СÈ УШТЕ ИМА ПРЕМНОГУ ИСТОРИЈА ШТО НЕ ДРЖИ НА ЗАДНИТЕ СЕДИШТА ВО ЕВРОПА

Следна статија

НОВА ОПАСНОСТ ВО ИНДИЈА, СМРТОНОСНАТА „ЦРНА ГАБА“ СЕ ПОЈАВИ КАЈ ЗАРАЗЕНИТЕ СО КОРОНАВИРУС

Најново од Вести