САД: НЕОСНОВАНИТЕ ШПЕКУЛАЦИИ ЗА ПРОМЕНА НА ГРАНИЦИТЕ НА БАЛКАНОТ МОЖАТ ДА ПОТТИКНАТ НЕСТАБИЛНОСТ

/

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност во регионот” и со тоа „да се повикаат сеќавања на затегнатоста во минатото”.

Неофицијален дипломатски документ, т.н. „нон-пејпер”, веќе некое време кружи меѓу европските функционери, со кој се предлага поделба на Босна и Херцеговина и обединување на Косово и Албанија.

– Стабилната, просперитетна иднина на Западен Балкан мора да се заснова на добро управување, владеење на правото, мултиетничка демократија и почитување на човековите права и основните слободи, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, пренесува Слободен печат.Тој додаде дека Вашингтон ги поддржува земјите од Западен Балкан на патот „кон европска интеграција и членство во клучните европски и евро-атлантски институции”.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

СОЈУЗОТ НА СИНДИКАТИ НА УКИМ: НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ ОД РЕШЕНИЈАТА ВО КОЛЕКТИВНИОТ ДОГОВОР ЗА ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ

Следна статија

(ВИДЕО) ИЛИЈА ТРАХАНАРОВ- ОСУДЕН НА СМРТ ЗА ШПИОНАЖА, БИДЕЈЌИ ОДБИЛ ДА СЕ ПОПИШЕ КАКО МАКЕДОНЕЦ

Најново од Вести