Шефицата на бугарската дипломатија Генчовска и амбасадорот Ангелов се на пат кон Битола

//

Кон Битола патуваат министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и амбасадорот на Бугарија во РС Македонија Ангел Ангелов, јавува БТА.Посетата на Генчовска и амбасадорот Ангелов на Битола е предизвикана од палењето на клубот на КЦ „Иван Михајлов“ денеска изутрина.


Стигна и реакција со осуда од Министерството за надворешни работи на РС Македонија.
„Овој вандалски чин е најновиот доказ дека има многу учесници кои се против напредокот во односите на РС Македонија и Бугарија и нашата заедничка европска иднина. Овој криминален акт не е случајно извршен денеска, кога двете земји ќе почнат дијалог за решавање на отворените прашања по патот на европската интеграција на РС Македонија. Надлежните органи работат за откривање на извршителите на овој вандалски чин“, стои во соопштението на МНР на РС Македонија.

Претходна статија

Павлов: Европската наука е на страната на Бугарија- лагата не може да биде вистина

Следна статија

Во Софија изведена претставата Драма изгубена во времето на драматургот Сашко Насев

Најново од Вести