ШЕНКА КОЛОЗОВА ВО КУМАНОВО ЌЕ ЈА ДОБИЕ ПРВАТА НАГРАДА „ВАСИЛ ИЉОСКИ“

//

Реномираната актерка Шенка Колозова ќе биде првата добитничка на наградата „Васил Иљоски“ која ќе ѝ ја додели Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово.

Како што информираат од установата, станува збор за награда за особен придонес во културата и актерската игра од областа на комедиографијата. Наградата на Колозова ќе ѝ биде доделена на овогодинешното издание на театарскиот фестивал Денови на комедија.Својот работен век Колозова покрај во штипскиот и скопскиот, го минува и во Театар Куманово. Во сите овие три институции, таа има играно во над 6.000 претстави.

Претходна статија

НОВО ОДЛОЖУВАЊЕ НА КРЕДИТИТЕ, БАНКИТЕ ПОЧНАА ДА ГИ ОБЈАВУВААТ УСЛОВИТЕ

Следна статија

ДВЕГОДИШНО ДЕТЕ СЕ УДАВИ ВО КАНАЛ ЗА НАВОДНУВАЊЕ КАЈ ГРАДСКО

Најново од Вести