ШИМПАНЗОТО КОКО НАЈДЕ НОВИ ДРУГАРИ И ПРЕКРАСЕН ДОМ ВО ЗОО СКОПЈЕ

//

Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина, поради што денеска се одржа прес-конференција, на која беше промовирано и новото живеалиште за шимпанза.

Заедно со Коко истото ќе го делат уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл. Тие од карантинот денеска беа префрлени во големиот внатрешен објект и се запознаа со својот нов дом, во кој има многу реквизити и пространа надворешност.

Градоначалникот Петре Шилегов, кој беше присутен на прес-конференцијата објасни дека новото живеалиште за шимпанза ги исполнува сите европски стандарди.

Шилегов најави дека најдоцна до следната пролет во Зоолошката ќе биде отворен дино-паркот. Градоначалникот се пофали дека градот Скопје сериозно инвестира во Зоолошката градина, и додаде дека бројот на посетителите во одредени периоди стигнува и до 30.000 луѓе.На пресот присуствуваа директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски, портпаролот Тина Мицковска, дел од тимот од Холандија каде што Коко престојуваше изминатата деценија и ЗОО-негувателите од скопската градина кои го чуваа Коко пред да замине за Холандија. Погледнете што кажаа присутните на следниот линк.Претходна статија

БУГАРСКАТА ВЛАДА ГО ОДОБРИ ДОГОВОРЕНОТО ОД ЗАЕДНИЧКАТА МЕЃУВЛАДИНА КОМИСИЈА

Следна статија

CONSERVATIVE.MK: НА МАКЕДОНИЈА И СЕ ЗАКАНУВА ДЕМОГРАФСКА КАТАСТРОФА

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој