|

Шолц: Преговорите меѓу Србија и Косово не пропаднаа, двете страни изразија подготвеност за спроведување на договорот

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска по завршувањето на Самитот на Европската унија изјави дека неговиот впечаток е оти преговорите со Косово и Србија во Брисел не пропаднале, бидејќи двете страни изразиле подготвеност за спроведување на договорот.

Шолц на прес-конференцијата истакна дека и косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ рекле дека договорите ќе бидат спроведени, пренесува Косово онлајн.

„Во оваа навистина мрачна ситуација, можевме да напредуваме. Не ја споделувам вашата оценка дека преговорите пропаднале. Ако направиме политичка проценка, верувам дека можете да се согласите со мене“, рече Шолц.

„Сега имаме изјава од Курти и Вучиќ дека ќе ги спроведат мерките од документите што ги подготвивме – Основниот договор, Охридскиот договор и сега концептот на конкретниот нацрт за формирање на ЗСО. Тоа беше јасно кажано и тоа е вистинскиот чекор“, одговори Шолц на изјавата на новинарот дека преговорите пропаднале.

„Ова не е прашање каде на крајот може да се зборува за тоа кој има најмногу поени, туку се работи за создавање мирна иднина за граѓаните на Косово и Србија“, рече Шолц, додавајќи дека и Косово и Србија сакаат да се приклучат на ЕУ, а и Унијата сака да го оствари тоа.

Шолц истакна дека за ова е неопходно Косово и Србија да станат најдобри соседи, што може да успее само ако лидерите тоа си го постават како приоритет.Слични Објави