|

Шпанија го преместува системот за противвоздушна одбрана НАСАМС во Литванија како заштита на самитот на НАТО

Шпанската војска го преместува системот за воздушна одбрана стациониран во Летонија во соседна Литванија за да помогне во заштитата на самитот на НАТО таму следната недела, објави шпанската амбасада во Вилнус.

„Можеме да потврдиме дека Шпанија придонесува за безбедноста на самитот на НАТО во Вилнус со единицата за воздушна одбрана НАСАМС“, изјавија од амбасадата за новинската агенција БНС.

Самитот на НАТО ќе се одржи во Вилнус на 11 и 12 јули. Германија ги премести единиците за воздушна одбрана „Патриот“ во Литванија за да помогне во заштитата на самитот.

NASAMS (Национален напреден ракетен систем „земја-воздух“) беше заеднички развиен од Норвешка и Соединетите Американски Држави. Тој е дизајниран да се бори против воздушните напади со беспилотни летала, проектили или авиони.

Слични Објави