|

Штетата се мери во милијарди евра: 13 лица загинаа во поплавите во Италија, над 10.000 се раселени

Тринаесет лица загинаа, а повеќе од 10.000 се раселени во поплавите по обилните дождови што го зафатија италијанскиот регион Емилија-Ромања.

Штетата се мери во милијарди евра, а Владата ќе побара активирање на Европскиот фонд за солидарност, пренесува АНСА.

Во тој дел на Италија и денеска е во сила црвен метео-аларм.

И синоќа имаше евакуации во Равена, а префектот на Равена Кастре де Роса изјави дека слична ситуација не се случила повеќе од сто години и оти е потребна максимална вклученост на системот за цивилна заштита.

Во неколку градови сè уште има населени места без струја и вода за пиење, а некои села се отсечени поради лизгање на земјиштето.

Слични Објави