ШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ЖЕШКОТО ЛЕТО

//

Како што тргнала работата летото ќе го дочекаме во октомври, но и покрај тоа треба да бидеме подготвени за него…

Многу луѓе поради жештините на летото го губат својот апетит и тоа влијае негативно на нивната благосостојба во текот на денот. Сепак, постојат некои производи кои вредат да се користат за време на жешкиот ден. Основното правило е да се пие многу вода, за да се спречи дехидратација на телото. Треба да се јаде лесна храна.

Ова се производите кои дефинитивно треба да бидат вклучени во вашата секојдневна исхрана за време на високите температури.

Салати

Салата е храна што дефинитивно мора да се јаде за време на топлото време. Секако не зборуваме за тешка салата со пет лажици мајонез, туку за лесна верзија, ароматизирана со мала количина маслиново масло. Салата е пожелно да содржи краставици, зелена салата и целер, бидејќи содржат 95% вода. Многу вода, исто така, се содржи во тиквичките и јагодите. Со користењето на овие производи за време на топлото време секој ден, ќе го компензирате дневниот внес на чиста вода.

ЛубеницаЛубеницата е многу корисна бидејќи е богата со хранливи материи. Лубеницата ја содржи состојката, ликопен, која може да ве заштити од штетните ефекти на сонцето. Ликопенот како пигмент се содржи исто така во доматите и грејпфрутот. Во жештините треба да се јадат повеќе овошје и зеленчук, тоа ќе придонесе за нормализирање на вашата тежина, а исто така ќе го снабдите вашето тело со потребните витамини и минерали.

Топол чај

Тоа можеби ви звучи чудно, бидејќи за време на високире температури ни се пие нешто студено, но топлите пијалоци не се бескорисни и не се штетни во топлото време. Фактот дека топлиот чај помага за регулирање на телесната температура и ја обезбедува правилната распределба на потта, придонесува за нормализирање на топлотниот биланс и телесната температура.Претходна статија

ВЕЧЕРВА СЕ ИГРААТ ПРВИТЕ ОСМИНАФИНАЛНИ НАТПРЕВАРИ ОД ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ

Следна статија

ХОЛАНДСКИ СРЕДНОШКОЛЦИ ГО ЧИСТЕА ЃУБРЕТО ПРЕД КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР

Најново од Истакнато

Кога идентитетот е бетон

Пишува: Ѓорѓи Трендафилов Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Северна Македонија и Бугарија е одличен настан за крај